Schedule of Events

Please select a date below to view the daily meeting agenda.

10:00 am   —   Golf Tournament Practice Round (Lake Hills Golf Club)

3:00 pm  — Field Trip #1: Sequence Stratigraphy and Facies of the Campanian Eagle/Shannon Sandstone Depositional System. (Sorry – this trip has been cancelled.)

3:00 pm  —   Field Trip #2: Sequence Stratigraphy, Reservoir Facies and Ichnology of the Bakken and Three Forks Formations, Montana. (Trip Leader will notify participants of exact time and departure location.)

6:15 pm  —   “Wiggle Pickers” Open Golf Tournament Cocktail Party and Dinner (Lake Hills Golf Club)

7:00 am   —   Field Trip #3: The Phosphoria Formation in Southwestern Montana: A Transect From the Shelf to the Basin and the Geology of Yellowstone National Park. (Trip Leader will notify participants of exact time and departure location.)

8:00 am – 5:00 pm  —   Short Course #1: Petrophysical Evaluation of Unconventional Reservoirs (Double Tree – Skybridge One, 2nd floor)

9:00 am – 5:00 pm  —   “Wiggle Pickers” Open Golf Tournament (Lake Hills Golf Club)

12:00 pm – 5:00 pm  —   Registration (Northern Hotel – 2nd floor)

5:00 pm  —    Golf Tournament BBQ and Awards (Lake Hills Golf Club)

12:00 pm – 7:00 pm  —   Registration (Northern Hotel – 2nd floor)

8:00 am – 12:00 pm  —   Short Course #3: Geology: How It Can Influence Hydraulic Fracturing (Double Tree – Skybridge One, 2nd floor)

8:00 am – 4:30 pm  —   Short Course #2: Petroleum Geostatistics (Double Tree – Skybridge Two, 2nd floor)

2:00 pm – 4:00 pm  —   Guest Hospitality Room (Northern Hotel – Zoot 4, 2nd floor)

4:30 pm – 5:30 pm  —   Opening Session: Welcome and Awards Ceremony (Double Tree – Ballroom C, 3rd floor)

5:30 pm – 7:30 pm  —   Icebreaker and Opening ofthe Exhibit Hall (Double Tree – Ballrooms A & B, 3rd floor)

6:45 am – 8:00 am  —   AAPG House of Delegates Breakfast  (Northern Hotel – Enterprise Suite)

6:45 am – 8:00 am  —   Speakers/Poster Presenters/Judges Breakfast (Northern Hotel – South Ballroom)

7:00 am – 5:00 pm  —   Registration (Northern Hotel – 2nd floor)

7:30 am – 5:00 pm  —   Speakers/Judges Prep Rooms (Northern Hotel – Zoot 2 & 3; Double Tree – Conference Rms 2 & 3)

8:00 am – 2:00 pm  —   Guest Hospitality Room  (Northern Hotel – Zoot 4, 2nd floor)

8:00 am – 6:00 pm  —   Exhibit Hall (Double Tree – Ballrooms A & B, 3rd floor)

8:00 am – 11:40 am  —   Oral Session #1 (Northern Hotel – North Ballroom, 2nd floor)

8:00 am – 11:40 am  —   Oral Session #2 (Double Tree – Ballroom C, 3rd floor)

9:00 am – 11:30 am  —   Student Poster Session (Northern Hotel – Hart Albin & Babcock Rms, 2nd floor)

9:00 am – 4:30 pm  —   Guest Activity: Beartooth Highway & Red Lodge Shopping Tour (departs from Double Tree)

11:45 am – 1:15 pm  —   All Convention Lunch (Northern Hotel – South Ballroom, 2nd floor)

1:30 pm – 4:45 pm  —   Oral Session #3 (Northern Hotel – North Ballroom, 2nd floor)

1:30 pm – 4:45 pm  —   Oral Session #4 (Double Tree – Ballroom C, 3rd floor)

2:00 pm – 4:30 pm  —   Poster Session #2 (Northern Hotel – Hart Albin & Babcock Rms, 2nd floor)

4:30 pm – 5:30 pm  —   RMS – AAPG Foundation Meeting (Northern Hotel – Enterprise Suite)

4:30 pm – 6:00 pm  —   Mini-breaker – Exhibit Hall (Double Tree – Ballrooms A & B, 3rd floor)

6:00 pm – 9:00 pm  —   Monday Night Brew*HA*HA Dinner  (The Billings Depot – 2310 Montana Avenue)

6:45 am – 8:00 am  —   RMS Executive Committee Breakfast (Northern Hotel – Enterprise Suite)

6:45 am – 8:00 am  —   Speakers/Poster Presenters/Judges Breakfast (Northern Hotel – South Ballroom)

7:00 am – 12:00 pm  —   Registration (Northern Hotel – 2nd floor)

7:30 am – 5:00 pm  —   Speakers/Judges Prep Room (Northern Hotel – Zoot 2 & 3; Double Tree – Conference Rms 2 & 3)

8:00 am – 2:00 pm  —   Guest Hospitality Room (Northern Hotel – Zoot 4, 2nd floor)

8:00 am – 5:00 pm  —   Exhibit Hall (Double Tree – Ballrooms A & B, 3rd floor)

9:00 am – 1:30 pm  —   Guest Activity: Billings Trolley and Moss Mansion Tour (departs from Double Tree)

8:00 am – 11:40 am  —   Oral Session #5 (Northern Hotel – North Ballroom, 2nd floor)

8:00 am – 11:40 am  —   Oral Session #6 (Double Tree – Ballroom C, 3rd floor)

9:00 am – 11:30 am  —   Poster Session #3 (Northern Hotel – Hart Albin & Babcock Rms, 2nd floor)

11:45 am – 1:15 pm  —   All Divisions Lunch (Northern Hotel – South Ballroom, 2nd floor)

1:30 pm – 4:45 pm  —   Oral Session #7 (Northern Hotel – North Ballroom, 2nd floor)

1:30 pm – 4:45 pm   —   Oral Session #8 (Double Tree – Ballroom C, 3rd floor)

2:00 pm – 4:30 pm  —   Core Display/Poster Session (Northern Hotel – Hart Albin & Babcock Rms, 2nd floor)

2:00 pm – 3:30 pm  —   Guest Activity: Yellowstone Art Museum Tour (departs from Double Tree)

4:00 pm – 8:00 pm  —   Downtown Pub Crawl (Billings Trolley pick-up at both hotels)

7:30 am  —   Field Trip #4: Structural Geology of the Pryor Mountains, south-central Montana.  (Trip Leader will notify participants of exact time and departure location.)

8:00 am  —   Field Trip #5: Fractures and Folds in a Thrust Belt/Foreland Interface: The Western Crazy Mountains Basin, Montana. (returns Thursday pm).  (Trip Leader will notify participants of exact time and departure location.)

8:00 am – 2:00 pm  —   Short Course #4: An Introduction to Core Analytical Techniques (Double Tree – Skybridge One, 2nd floor)